Ponad 900 wniosków i uwag wpłynęło podczas konsultacji społecznych projektu pn. „Bezpieczna Wisła”, które odbywały się od 29 listopada 2024 r. do 17 stycznia br. Ich analizą zajmują się teraz eksperci.
Spotkania konsultacyjne zorganizowano w Sandomierzu, Szczurowej, Koszycach i Przykopie. Wnioski i uwagi zgłaszali – przez formularz na stronie www, drogą mailową, oraz pisemnie i ustnie – mieszkańcy, przedstawiciele władz samorządowych i NGO oraz przedsiębiorcy. Z uwagi na ilość zgłoszonych uwag i wniosków przybliżony termin publikacji Zestawienia konsultacyjnych zgłoszeń wraz ze sposobem ich rozpatrzenia zostanie opublikowane w marcu na stronie: www.bezpiecznawisła.pl
Na terenach potencjalnych inwestycji największe emocje budziły wstępne projekty dwóch polderów: w Szczurowej oraz w Przykopie i związana z tym konieczność relokacji mieszkających tam osób. Zdaniem przedstawicieli Wód Polskich oraz ekspertów obie budowle w zasadniczy sposób mogą zapobiec powodziom w regionie wodnym Górnej Zachodniej Wisły i Górnej Wschodniej Wisły między Krakowem a Zawichostem.
Na prośbę mieszkańców gminy Szczurowa konsultacje zostały przedłużone do 17 stycznia 2025 r. Ze względu na trwający protest podczas zaplanowanego, dodatkowego spotkania nie doszło do merytorycznej rozmowy nt. działań przeciwpowodziowych.
Celem projektu „Bezpieczna Wisła” jest zwiększenie bezpieczeństwa mieszkańców w dolinie Wisły między Krakowem, a Zawichostem – regionie, który w 2010 roku doświadczył niszczycielskiej powodzi. Wody Polskie chcą wypracować wspólnie z mieszkańcami i samorządami rozwiązania, które znacząco zredukują zagrożenie powodziowe. Przypomnijmy, że chodzi o bezpieczeństwo ok. 150 tys. osób.
Projekt „Bezpieczna Wisła” występuje w oficjalnych dokumentach pod pełną nazwą „Program działań retencyjnych stanowiącego element zarządzania ryzykiem powodziowym w regionie wodnym Górnej Zachodniej Wisły i Górnej Wschodniej Wisły między Krakowem a Zawichostem”. Podczas konsultacji omawiany był zarówno projekt programu, jak również opracowana dla niego prognoza oddziaływania na środowisko.