„Bezpieczna Wisła” dla dzieci, młodzieży i dla dorosłych też

Przez trzy tygodnie na przełomie września i października właśnie w tych miastach prezentowana była wystawa „Bezpieczna Wisła – ekologicznie w przyszłość ”. Były przy tym rozmowy, quizy sprawdzające wiedzę i… nagrody.

Głównym tematem spotkań były zmiany klimatu, a w szczególności „Bezpieczna Wisła” i ochrona przeciwpowodziowa mieszańców zagrożonych terenów położonych wzdłuż tzw. Wisły Sandomierskiej. Spotykaliśmy się głównie z dziećmi i młodzieżą, ale także z ich rodzicami i opiekunami. Wystawa „Bezpieczna Wisła” gościła każdym z miast przez tydzień, a dodatkowo w kolejne soboty (23 i 30 września oraz 7 października) odbyły się w tych miastach eventy.  

Chociaż, powiedzmy  szczerze, pogoda raczej nas nie rozpieszczała to w Krakowie na Bulwarze Kurlandzkim, w Kielcach w Ogrodzie Botanicznym Geopark i w Tarnobrzegu na rynku miasta i pod Zamkiem Tarnowskich w Dzikowie byli chętni, żeby porozmawiać o zmianach klimatu,  bezpieczeństwie i ekologii. Dzieci brały udział w konkursach. Zarówno najmłodsi, jak i nieco starsi świetnie sobie radzili z całą listą pytań, począwszy od najprostszych np. „co rozpuszcza się w wodzie?”, „czy gdzie zadzwonić w przypadku powodzi?” po przykłady ochrony przeciwpowodziowej i sposoby zatrzymywania wody w miejscu opadu.

Swoją wiedzę sprawdzali także rodzice i opiekunowie, a wśród nich popularny aktor Łukasz Nowicki. Przychodziły rodziny, klasy ze szkół podstawowych i ponadpodstawowych, biegacze, spacerowicze. Młodzież grała w koło fortuny, malowała kolorowanki odkrywając oczka wodne, lasy łęgowe i inne sposoby na retencję. Najmłodsi chętnie malowali też swoje buzie.

Działo się! Zresztą co tu mówić, lepiej to zobaczyć.

Skip to content